Spuštěno asistenční centrum na Mariánském náměstí

1. března 2022
Spuštěno asistenční centrum na Mariánském náměstí

Včera večer proběhla schůzka starostů městských částí s primátorem Hřibem a vedením Prahy vůbec. Za Prahu 3 se účastnil starosta Ptáček (TOP09) a místostarostka pro školství a zahraniční vztahy Margita Brychtová (Piráti). Zde jsou čerstvé novinky:

Od dnešního dne spouští Česká republika síť asistenčních center, na která by se měli dostavit všichni ukrajinští uprchlíci. Magistrát Prahy své asistenční centrum zřídil v Městské knihovně (mapa).

Centrem by měli projít opravdu všichni, aby nepropadli sítem a město o nich vědělo a předalo informace městským částem. Bude jim díky tomu zajištěno ubytování, vzdělávání, víza, registrace u cizinecké policie, podpora psychologa či jiný servis. Dle individuální situace mohou mít občané Ukrajiny nárok také na pojištění či dávky. Prosíme proto všechny občany Ukrajiny, kteří v uplynulých dnech do ČR přišli či nyní přicházejí, aby se do centra dostavili.

Připomínáme také informaci ze včerejška, že je pražská MHD pro držitele ukrajinských občanských průkazů a pasů aktuálně zdarma. Pro dospělé občany Ukrajiny jsou také vyhrazeny kapacity v nemocnici Na Františku (mapa) a pro děti pak ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí (mapa).

Podrobný návod, jak postupovat (i v ukrajinštině) najdete zde.

🟦🟨🟦🟨🟦🟨🟦🟨🟦🟨🟦🟨🟦🟨🟦🟨

Вчора ввечері відбулася зустріч керівників міських районів із мером Зденькем Гржібом та керівництвом Праги загалом. Від імені Праги 3 участь взяли голова міського району Їржі Птачек (ТОП09) та заступниця голови із питань освіти та закордонних зв’язків Марґіта Бріхтова (Пірати). Ось свіжі новини:

Від сьогодні в Чехії запускається мережа центрів допомоги, куди мають звернутися всі українські біженці. Місто Прага створило свій центр допомоги в Муніципальній бібліотеці (карта).

До центрів обов´язково повинен звернутися кожен громадянин, який щойно приїхав з України, щоб інформація про них не загубилася, щоб місто про них знало та передало інформацію у міські райони. Таким чином їм буде забезпечено проживання, навчання, візи, реєстрація в поліції у справах іноземців, підтримка психолога чи інші послуги. Залежно від індивідуальної ситуації громадянам України також нададуть страхування чи пільги. Тому просимо всіх громадян України, які приїхали до Чехії останніми днями або приїжджають зараз, звертайтеся до центру допомоги.

Також нагадуємо інформацію від учора, що наразі громадський транспорт Праги безкоштовний для власників українських ID-карток та паспортів. Окрім того для дорослих громадян України зарезервовані місця в лікарні На Франтішку (nemocnice Na Františku; карта), а для дітей у Загальноуніверситетській лікарні на Карловій площі (Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí; карта).

Детальні інструкції щодо дій (також українською мовою) можна знайти тут.

<hr />
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti iniciovali další workshop k duševnímu zdraví, cílem je vytvoření ucelené koncepce. Rozvoj péče a prevence je pro Prahu 3 prioritou

Piráti iniciovali další workshop k duševnímu zdraví, cílem je vytvoření ucelené koncepce. Rozvoj péče a prevence je pro Prahu 3 prioritou

V úterý na Žižkově proběhl již druhý workshop na téma duševní zdraví. Akce, kterou iniciovala místostarostka Prahy 3 Nikol Marhounová (Piráti), se zaměřila na sdílení zkušeností a dobré praxe s dalšími městskými částmi. Problematiku duševního zdraví nahlížela optikou různých cílových skupin a jejich potřeb.

Díky, že jsem mohla

Díky, že jsem mohla

Právě teď je to přesně půl roku od chvíle, kdy k nám dorazila naše porodní asistentka. Byla jsem již 14 dnů po termínu porodu a druhý den ráno jsem měla nastoupit do Bulovky na jeho vyvolání. Tak jsem si to nepřála.