Aktuální informace k Ukrajině

4. března 2022
Aktuální informace k Ukrajině

Aktuální novinky pro naše ukrajinské hosty: /нижче також українською🇺🇦/

🟢 Ubytování: ▪️ Praha 3 aktuálně ubytovává 26 uprchlíků, z toho 12 dětí (2 předškolního a 10 školního věku). ▪️ Městská část připravuje dalších třicet lůžek v dalším ze svých objektů. Pokud ubytování potřebujete, zastavte se v pražském asistenčním centru (Mariánské náměstí 98/1, Praha 1) nebo v infocentru Prahy 3 (Milešovská 846/1, Praha 3). ▪️ Pro uprchlíky z nejhůře postižených oblastí Ukrajiny se také počítá s umístěním do obecních bytů, pokud si to situace vyžádá a bude se muset řešit opravdu dlouhodobě.

🟢 Registrace: ▪️ Všichni nově příchozí občané Ukrajiny se musí registrovat u cizinecké policie, aby mohli dostat vízum. Lze tak učinit na: Ředitelství cizinecké policie (Olšanská 2176/2, Praha 3) nebo na Kontaktním asistenčním centru Praha (Mariánské náměstí 98/1, Praha 1) a během víkendu vznikne nové registrační místo v Kongresovém centru na Vyšehradě (5. května 1640/65, Praha 4). ▪️ K registraci je zapotřebí mít s sebou pouze platný cestovní doklad. V okamžiku získání víza každý automaticky získává i zdravotní pojištění hrazené státem. ▪️ Všem doporučujeme, aby si registraci na policii (a tím i vízum) vyřídili co nejdříve. ▪️ Detailní informace naleznete na webu nasiukrajinci.cz nebo webu Ministerstva vnitra (odkaz). ▪️ p>

📧 ukrajina@mvcr.cz

🟢 Školství: ▪️ Ve čtvrtek proběhla schůzka radnice s řediteli mateřských a základních škol. Počty dětí ubytovaných i neubytovaných přímo Prahou 3 se zatím pohybují v nižších desítkách. Naše základní školy je zatím v rámci svých dostupných kapacit přijímají. ▪️ Od 7. do 11. března jsou na Praze 3 školní prázdniny. Zájemci o nástup do škol tak budou nastupovat od 14. března. A co dělat do té doby? Viz níže.

🟢 Volnočasové aktivity: ▪️ V týdnu 7.-11. března program zajišťují především organizace DDM Ulita, My.Aktivity a Nová Trojka. Během pátku 4. března vznikne leták s nabídkou programů, na které mohou děti dorazit. Pokryty budou všechny dny, a to jak dopoledne, tak i odpoledne. Jakmile bude program jasný, budeme vás informovat.

💬 „Závěrem mi dovolte, abych všem, kdo se podílejí na úsilí v maximální možné míře zpříjemnit našim ukrajinským hostům současnou nelehkou situaci, moc poděkovala. Situace je komplikovaná, nepředvídatelná a všichni do ní dáváte maximum. Děkuji vám,“ říká místostarostka Prahy 3 pro školství a zahraniční vztahy Margita Brychtová.

<hr />

Актуальні новини для наших українських гостей:

🟢 Проживання: ▪️ Прага 3 наразі прийняла 26 біженців, з яких 12 дітей (2 дошкільного та 10 шкільного віку). ▪️ Міський район готує ще тридцять ліжок у наступному зі своїх об´єктів. Якщо вам потрібне житло, зверніться у центр допомоги в Празі (Mariánské náměstí 98/1, Прага 1) або до інформаційного центру Праги 3 (Milešovská 846/1, Prague 3). ▪️ Предбачається також, що біженці з найбільш постраждалих районів України будуть розміщені в муніципальному житлі, якщо цього вимагатиме ситуація та її вирішення потребуватиме тривалого часу.

🟢 Реєстрація: ▪️ Усі новоприбулі громадяни України для отримання візи повинні зареєструватися в поліції у справах іноземців. Це можна зробити на Ředitelství cizinecké policie (Olšanská 2176/2, Praha 3) або в контактному центрі допомоги (Kontaktní asistenčním centrum Praha Mariánské náměstí 98/1, Praha 1). ▪️ Протягом вихідних буде створено нове місце реєстрації у Конгрес-центрі на Вишеграді (5. května 1640/65, Praha 4). ▪️ Для реєстрації вам потрібен лише дійсний закордонний паспорт. Одночасно з отриманням візи кожен автоматично отримує медичну страховку, яку сплачує держава. ▪️ Рекомендуємо всім щонайшвидше зареєструватися в поліції та отримати таким чином візу. ▪️ Детальну інформацію можна знайти на сайті nasiukrajinci.cz або на сайті Міністерства внутрішніх справ (посилання). ▪️ Для розв´язання будь-яких питань Міністерство внутрішніх справ також відкрило контактну лінію:

☎️ +420 974 801 802

📧 ukrajina@mvcr.cz

🟢 Навчання: ▪️ У четверміська рада зустрілася з директорами дитсадків та загальноосвітніх шкіл. ▪️ Кількість дітей, яких прийнято та передбачають прийняти безпосередньо Прагою 3, вимірюються десятками. Поки що наші початкові школи приймають їх у міру свого наповнення. ▪️ З 7 по 11 березня в Празі 3 будуть шкільні канікули. Ті, хто хоче навчатися у школах, підуть до них з 14 березня. А що робити до тих пір? Дивіться нижче.

🟢 Дозвілля: ▪️ Протягом тижня з 7 по 11 березня програму в основному організовує Дім дітей та молоді „ Уліта“ (DDM Ulita), My.Aktivity та „Нова Трійка“ (Nova Trojka). У п’ятницю 4 березня з´явиться листівка із заходами, які можуть діти відвідувати. Вони будуть відбуватися у всі дні, як зранку, так і після обіду. Щойно програма буде готова, ми вам повідомимо.

💬 «Насамкінець дозвольте подякувати всім, хто причетний до того, щоб зробити нинішню складну ситуацію для наших українських гостей приємнішою. Ситуація складна, непередбачувана, і всі ви робите максимум. Дякую вам», – говорить Марґіта Бріхтова, заступник голови Праги 3 з питань освіти та міжнародних відносин.

<hr />

⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️

Aktuální změna! Pro asistenci už ideálně nechoďte ani na Mariánské náměstí, ani na Cizineckou policii v Olšanské ulici. Od dnešního rána se všechny služby pro Ukrajince přesouvají do nového a výrazně kapacitnějšího asistenčního centra v Kongresovém centru na Vyšehradě:

Adresa: 5. května 1640/65, Praha 4

Doprava: metro C, stanice „Vyšehrad“

Mapa

Актуальна зміна! Якщо потрібна допомога, вже не мусите звертайтеся на Маріанську площу (Mariánské náměstí) чи до поліції з питань іноземців на вулиці Ольшанській (Cizinecká policie v Olšanské ulici) . Від сьогоднішнього ранку всі послуги для українців будуть надаватися у новому і значно більшому центрі допомоги у Конгрес-центрі на Вишеграді:

Адреса: 5. května 1640/65, Prague 4

Транспорт: метро С, станція «Вишеград» („Vyšehrad“)

Карта

⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti iniciovali další workshop k duševnímu zdraví, cílem je vytvoření ucelené koncepce. Rozvoj péče a prevence je pro Prahu 3 prioritou

Piráti iniciovali další workshop k duševnímu zdraví, cílem je vytvoření ucelené koncepce. Rozvoj péče a prevence je pro Prahu 3 prioritou

V úterý na Žižkově proběhl již druhý workshop na téma duševní zdraví. Akce, kterou iniciovala místostarostka Prahy 3 Nikol Marhounová (Piráti), se zaměřila na sdílení zkušeností a dobré praxe s dalšími městskými částmi. Problematiku duševního zdraví nahlížela optikou různých cílových skupin a jejich potřeb.

Díky, že jsem mohla

Díky, že jsem mohla

Právě teď je to přesně půl roku od chvíle, kdy k nám dorazila naše porodní asistentka. Byla jsem již 14 dnů po termínu porodu a druhý den ráno jsem měla nastoupit do Bulovky na jeho vyvolání. Tak jsem si to nepřála.